Jan Schejbal
fotograf, reportážní fotograf, novinář, tvůrce obsahu, koláží, plakátů. Týpek, se kterým jsme se rozhodli, a on k naší velké radosti souhlasil, spolupracovat. Je zajímavý svou prací, svým životním příběhem a vnímáním světa. Má zkušenosti jako fotograf pro MF DNES, Hospodářské noviny, Týden a Instinkt a dlouhodobě spolupracuje s časopisem Forbes. Do podvědomí veřejnosti se dostal zejména díky svým reportážním a dokumentárním fotografiím. Jeho práci opakovaně ocenila i porota Czech Press Photo. No a nám se podařilo s ním pro Grafikus udělat takové mini interview:
G: Dobrý den Honzo, jak se máte?
JS: Skvěle, děkuji... trochu unaveně, děje se toho kolem nás hodně a fotografů je málo (směje se).
G: Vy už jste ale za tu dobu, co se mimo jiné reportážní fotografii věnujete, asi zvyklý, nebo ne?
JS: Ale ano, nicméně, na některé věci se přeci jen zvyká těžko. Jsou situace, které člověka překvapí, i když už něco odfoceno má.
G: Slyšel jsem, že jste byl součástí oficiální delegace do válečné zóny na Ukrajinu. Asi máte na mysli možná i tohle.
JS: Ano. Rozhodně to je zkušenost, která v člověku zanechá spoustu zážitků. Myslíte si, že tušíte do čeho jdete, ale ta realita je trochu jiná. Vlastně dost. Je to náročné.
G: Rozumím. Pro spoustu lidí jsou tyto události neuvěřitelné. V téhle době, v Evropě...
JS: Je tomu tak, co k tomu dodat. Těžko se to chápe.
G: Pojďme se věnovat vám. Co by o sobě fotograf Jan Schejbal řekl, jak by se popsal?
JS: Pokusím se to tak trochu shrnout. V médiích jako fotograf působím již řadu let, což mi umožňuje sledovat stále zrychlující se tempo našich životů a dění kolem nás. Nejdříve jsem fotografoval na černobílý negativ, který jsem vyvolal, nazvětšoval z něj fotografie a teprve potom fotky doručil do redakce... dnes posílám obrázky přes mobilní telefon přímo z fotoaparátu. Stejně tak diváci. Díky internetu a sociálním sítím fotografie doslova projíždějí a věnují obrázkům sotva pár vteřin, proto jsem začal tvořit a skládat složité velkoformátové koláže měst, architektury a abstrakce, abych diváka doslova donutil zastavit se a vracet se ke každému obrazu, chci jej nechat hledat stále něco jiného, nového, ať geometrické, či barevné, ale i dějové spojitosti. Na to navazuje, nebo spíš z toho vyplývá tisk plakátů. Má plakátová tvorba (koláže, které máme k dispozici, pozn. redakce), tedy reprokoláže vznikly ze stejného popudu. Tiskoviny se prodávají stále méně a když, tak je v rychlosti prolétneme a odložíme. Speciální technikou najdu a vytvořím předem promyšlené reprodukce, ze kterých tvořím své plakáty. Díky této technice dávám vytištěným a zapomenutým fotografiím nový život a opět nabízím divákovi prožívat toto znovuobjevené dobrodružství se mnou...
G: Skvěle, přesně tak Vaši práci nebo Vás jako tvůrce vnímáme. A máme radost, že můžeme nabídnout právě Vaše díla i prostřednictvím Grafikusu.
JS: I já jsem rád, že k tomu došlo, že se tak stalo. A těším se na naši spolupráci. Je to pro mne další a já věřím, že skvělá možnost, jak svoje věci prezentovat a nabídnout divákovi, anebo případným zájemcům i prodat. Mám za sebou několik, dovolím si říci i úspěšných, samostatných, ale i skupinových výstav v tady v Česku i ve světě. Prezentace na Grafikusu je logicky dalším krokem, a když mi byla nabídnuta, vlastně jsem ani neváhal.
G: Jak praví klasik (p. Trojan ve filmu Medvídek): "Pokusíme se Vás nezklamat" :-). Honzo, děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně štěstí na Vašich cestách za reportážní fotografií a hlavně mnoho skvělých fotografií a koláží, které budeme prezentovat u nás na Grafikusu.
JS: Děkuji a přeji hodně úspěchů i vám.
G: Díky.
V naší Grafikusí redakci byl jako host fotograf, reportér, umělec, výrobce koláží a plakátů Jan Schejbal.